Mediacje są pokojowym sposobem rozwiązywania konfliktów. Stanowią patent na wypracowanie ugody, pomimo przeciwnych zdań, argumentacji i posiadanego punktu widzenia. Zazwyczaj pomiędzy zwaśnionymi podmiotami niemożliwe zdaje się być osiągnięcie satysfakcjonującego obie strony porozumienia. Trwające w sporze osoby bronią swoich racji pod wpływem silnych emocji i nie są w stanie dostrzec problemu w szerszej perspektywie. Polubowne rozwiązanie sprawy jest natomiast możliwe, kiedy strony będą miały szansę wysłuchać wzajemnie swoich oczekiwań i potrzeb.
Nad prawidłowym przebiegiem mediacji czuwa wykwalifikowany mediator. Mediatorzy stosują wiele pomocnych technik, np. aktywne słuchanie, wyjaśnianie, odzwierciedlanie uczuć. Rozmowa prowadzona jest w kierunku zaufania, otwartości i zrozumienia. Wspólne sesje i dyskretna atmosfera sprzyjają wypracowaniu efektywnego rozwiązania konfliktu, dają poczucie bezpieczeństwa. Mediator zawsze zachowuje równość i nikogo nie stawia na wyższej pozycji. Umożliwia stronom zrozumieć genezę zaistniałego problemu, bez patrzenia na całą sytuację tylko przez pryzmat interesu jednej ze stron. Druga strona staje się partnerem w dialogu. Zaczyna koncentrować się na szukaniu wspólnego rozwiązania problemu, który przecież łączy obie strony.
Specjalista prowadzący mediacje powinien stać się wiarygodnym partnerem, który wesprze strony w zażegnaniu konfliktu. Zasady mediacji składają się na „Kodeks Etyki Mediatora”:
Do najczęstszych zalet mediacji zalicza się:
- tworzenie społecznej harmonii;
- budowanie pozytywnych międzyludzkich relacji;
- wypracowanie zadowalającego obie strony porozumienia;
- decydowanie przez same strony o ostatecznym wyniku sprawy;
- równorzędność pozycji stron;
- swobodna wymiana argumentacji, charakterystyka krzywdy i poczucia niesprawiedliwości;
- krótsze trwanie postępowania sądowego;
- zmniejszenie kosztów związanych z postępowaniem sądowym.
- bezskuteczność mediacji powoduje konieczność przeprowadzenia postępowania sądowego na zasadach ogólnych;
- mediacja może skończyć się zawarciem wspólnie wypracowanej ugody;
- mediator wręcza stronom odpis protokołu i ugody/mediator przekazuje sądowi protokół oraz ugodę, jeśli została zawarta;
- zatwierdzona przez sąd ugoda posiada moc prawną ugody sądowej i jednocześnie kończy postępowanie;
- sąd nie zatwierdza ugody, jeśli jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała, czy zawiera w sobie sprzeczności.
Mediacja w sprawach rodzinnych zmierza do pogodzenia skłóconych małżonków. Jeśli nie jest to możliwe, w postępowaniu mediacyjnym można ustalić samodzielnie ważne kwestie, chociażby dotyczące wspólnego dziecka, o których w innym przypadku rozstrzygnie sąd.
Do spraw, które można skierować do mediacji, zaliczają się:
- obowiązek alimentacyjny;
- podział majątku wspólnego;
- określenie sposobu korzystania z mieszkania;
- przyznanie mieszkania jednemu z małżonków;
- wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi;
- ustalenie kontaktów z dziećmi;
- sporządzenie planu wychowawczego, tzw. porozumienie rodzicielskie.
Wszczynając postępowanie sądowe, nie do końca można być pewnym, jakie zapadnie ostateczne orzeczenie. Najkorzystniejszym wówczas rozwiązaniem jest zawarcie ugody, wypracowanej w drodze wzajemnych ustępstw, gdzie obie strony są zadowolone. Na drodze postępowania sądowego może się zdarzyć, że jedna ze stron nie będzie usatysfakcjonowana zapadłym rozstrzygnięciem.
Moją misją jest dążenie do tego, aby prawo służyło człowiekowi, a nie odwrotnie. Jestem przekonana, że wytrwałe i konsekwentne działanie jest krokiem w stronę osiągnięcia sukcesu. Świadczenie usług prawnych to moja praca, ale też i pasja. Dlatego nie brakuje mi energii do podejmowania nowych wyzwań i walki o prawa osób, które mi zaufały. Zależy mi na stworzeniu takiej atmosfery, gdzie każdy Klient będzie miał poczucie, że znalazł się w dobrych rękach. Od adwokata wymaga się często ludzkiego wsparcia i zrozumienia w trudnych życiowych sytuacjach. Jestem tego świadoma.
Od poniedziałku do piątku:
7.30 - 15.30
Istnieje możliwość umówienia się na wizytę w innych godzinach, po wcześniejszej konsultacji telefonicznej.
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
ul. Sądowa 1, 42-700 Lubliniec
+48 694 678 446
kontakt@adwokat-klimas.pl
ING Bank Śląski S.A.
74 1050 1155 1000 0092 8978 8367