Rozwód z orzeczenie o winie
09 lutego 2023

Czy warto się wzajemnie obwiniać?
Rozwód z orzeczeniem o winie małżonka.

Pomysłem na temat artykułu jest sprawa mojej Klientki, która się rozwodzi. Jej mąż został skazany za znęcanie się fizyczne i psychiczne nad rodziną oraz stosowanie gróźb karalnych.

 

1. Czym jest rozwód z orzekaniem o winie?

 

Rozwód z orzeczeniem o winie oznacza, że Sąd po przeprowadzeniu postępowania w przedmiocie rozwiązania małżeństwa przez rozwód, orzeka o tym, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego.

 

2. Co to jest „wina”?

 

W prawie rodzinnym nie istnieje legalna definicja tego pojęcia. Przyjmuje się, że wina to odpowiedzialność małżonka za to, że pomiędzy stronami nie ma już żadnej więzi (duchowej, fizycznej, gospodarczej). Wyróżnia się trzy warianty:

- rozwód z orzeczeniem o winie żony,

- rozwód z orzeczeniem o winie męża,

- rozwód z orzeczeniem o winie obu stron.

 

3. Czy warto starać się o rozwód z winy małżonka?

 

Obiektywnie: odpowiedź na to pytanie brzmi – TO ZALEŻY. Przede wszystkim należy ocenić okoliczności i stan faktyczny konkretnej sprawy.

Subiektywnie: moim zdaniem – NIE, jeśli głównym powodem jest podjęcie starań o wygranie sprawy rozwodowej z orzeczeniem o winie współmałżonka jedynie dla chęci zemsty i wewnętrznej satysfakcji.

Subiektywnie: moim zdaniem – TAK, jeśli ma stanowić furtkę do uzyskania alimentów od byłego małżonka.

 

4. Jakie błędy myślowe popełniają osoby planujące rozwód z orzeczeniem o winie małżonka?

 

  • orzeczenie o winie wpływa na kwestię alimentów dla dzieci – obowiązek partycypowania w kosztach utrzymania dzieci spoczywa na każdym z rodziców, stosownie do jego możliwości zarobkowo-majątkowych i jest niezależny od winy w rozpadzie małżeństwa;
  • orzeczenie o winie przekłada się na sposób podziału majątku wspólnego stron – najczęściej podziału majątku dokonuje się po rozwodzie w odrębnym postępowaniu, Sąd dokonuje własnych ustaleń w sprawie i nie kieruje się kwestią ustalonej winy przy rozwodzie;
  • orzeczenie o winie ma wpływ na powierzenie władzy rodzicielskiej nad dziećmi i na ustalenie z nimi kontaktów – orzeczenie o winie nie oznacza, że małżonek uznany za winnego jest złym rodzicem!

 

5. Jakie dokumenty wymagane są do sprawy o rozwód z orzeczeniem o winie drugiego małżonka?

 

Podstawowym dokumentem jest aktualny odpis skrócony aktu małżeństwa i odpis skrócony aktu urodzenia dziecka/dzieci.

 

W przypadku zdrady: warto załączyć zdjęcia, wiadomości SMS lub z komunikatora internetowego (np. rozmowy z małżonkiem, który przyznaje się do zdrady lub rozmowy małżonka z inną osobą, świadczące o zażyłej pomiędzy nimi relacji).

 

W przypadku znęcania się fizycznego i psychicznego: warto załączyć prawomocny skazujący wyrok karny.

 

6. Co zrobić, jeśli osoba starająca się o rozwód, nie znajduje się w posiadaniu powyższych dokumentów, mogących wskazywać na winę współmałżonka w rozpadzie małżeństwa?

 

Dowody w sprawie rozwodowej mogą być różnorakie. Nie tylko są to dowody rzeczowe, ale także i dowody osobowe (świadkowie). Osoba wezwana do Sądu na rozprawę w charakterze świadka powinna mieć odpowiednią wiedzę o sytuacji w rodzinie i być wiarygodna. Należy starannie dobierać świadków, np. unikać przyjaciół drugiej strony, nawet, jeśli zachowaliśmy z nimi dobre relacje, ponieważ w ostatecznym rozrachunku najpewniej przedstawią sytuację na korzyść strony przeciwnej.

 

7. Jakie pytania mogą być zadawane na sali rozpraw?

 

Katalog pytań w sprawie rozwodowej nie jest zamknięty. Każda sprawa jest inna, stąd i w każdej sprawie mogą paść różne pytania. Im sprawa jest bardziej skomplikowana, tym więcej pojawi się pytań. Będą one bardziej szczegółowe. Im więcej nieścisłości w odpowiedziach, tym sąd i adwokat strony przeciwnej bardziej drążą temat.

 

8. Jak odpowiadać na pytania na sprawie rozwodowej?

 

Istotna jest spójność! Wszelkie rozbieżności poddają w wątpliwość wiarygodność strony. Ważna jest również forma wypowiedzi – konkrety!

 

Kilkakrotnie spotkałam się z sytuacją, gdzie zadałam pytanie i przeciwnik procesowy zaczął układać historyjkę. Przypuszczam, że po to, aby się wytłumaczyć/wybielić. Wtedy z reguły przerywam i mówię: „Padło konkretne pytanie. Proszę zatem o konkretną odpowiedź”. Wymijające odpowiedzi wskazują na nieszczerość.

 

9. Co się stanie, gdy strona zapomni o czymś powiedzieć na sprawie rozwodowej?

 

Moi Klienci nie muszą się stresować, że czegoś zapomną powiedzieć lub coś na sprawie rozwodowej zostanie pominięte, co może być dla nich korzystne.

Jeśli mój Klient nie poda Sądowi jakichś informacji, które wiem, że są dla niego znaczące, to go o to dopytuję na sali rozpraw.

Umiejętność zadawania pytań to jedna z ważniejszych ról adwokata.

 

10. Ile trwa rozwód z orzeczeniem winy?

 

Z praktyki sądowej wynika, że rozwód z orzeczeniem o winie trwa dość długo. Może to być nawet kilka lat. Sprawa rozwodowa jest rozbudowana z uwagi na potrzebę przeprowadzenia obszernego postępowania dowodowego przed Sądem.

 

11. Jak przetrwać rozwód z orzeczeniem o winie?

 

Orzekanie o winie podczas rozwodu wiąże się z ogromnymi emocjami, których najczęściej nie sposób powstrzymać. Do tego dochodzą nieustalone kwestie, brak możliwości porozumienia i brak znajomości prawa. Rozwód nawet powoduje, że małżonkowie są do siebie wrogo nastawieni.

 

Jeśli wiesz, że Twoja sprawa nie należy do najłatwiejszych i stanowi dla Ciebie duże obciążenie psychiczne, udaj się do adwokata, który sporządzi za Ciebie profesjonalne pisma procesowe, doradzi jak działać, a przede wszystkim wspomoże w trudnych doświadczeniach życiowych.

 

Powodzenia!

  O mnie 

Moją misją jest dążenie do tego, aby prawo służyło człowiekowi, a nie odwrotnie. Jestem przekonana, że wytrwałe i konsekwentne działanie jest krokiem w stronę osiągnięcia sukcesu. Świadczenie usług prawnych to moja praca, ale też i pasja. Dlatego nie brakuje mi energii do podejmowania nowych wyzwań i walki o prawa osób, które mi zaufały. Zależy mi na stworzeniu takiej atmosfery, gdzie każdy Klient będzie miał poczucie, że znalazł się w dobrych rękach. Od adwokata wymaga się często ludzkiego wsparcia i zrozumienia w trudnych życiowych sytuacjach. Jestem tego świadoma.

  Jestem tutaj  

  Kontakt ze mną 

Od poniedziałku do piątku:

7.30 - 15.30

 

Istnieje możliwość umówienia się na wizytę w innych godzinach, po wcześniejszej konsultacji telefonicznej.

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

  Godziny otwarcia 

ul. Sądowa 1, 42-700 Lubliniec

  +48 694 678 446

  kontakt@adwokat-klimas.pl

Numer rachunku bankowego

ING Bank Śląski S.A.

74 1050 1155 1000 0092 8978 8367