Jak zachować się w sądzie
27 grudnia 2021

Masz zeznawać jako świadek? Oto kilka wskazówek, jak powinieneś się zachować w sądzie.

Dla wielu osób otrzymanie wezwania z sądu do stawiennictwa w charakterze świadka jest doświadczeniem niecodziennym, a samo zeznawanie na rozprawie może budzić pewne obawy i niepokój, nawet jeżeli sprawa bezpośrednio nas nie dotyczy. Czasem osoba powoływana na świadka pytana jest o sytuacje, o których wolałaby zapomnieć.

 

Co więcej, niewiedza na ten temat może przysporzyć dodatkowego, aczkolwiek zupełnie niepotrzebnego stresu.

 

W tym wpisie przedstawię kilka praktycznych porad, które może w przyszłości się komuś przydadzą :)

 

1. Należy zawsze odbierać wezwania i stawiać się na podany termin

 

Jeśli otrzymasz wezwanie, to przede wszystkim dokładnie je przeczytaj – zarówno samą treść wezwania, jak i treść znajdującego się pod nim pouczenia, gdzie zawarte są informacje dotyczące Twoich uprawnień i obowiązków związanych z wezwaniem na rozprawę, zwłaszcza obowiązku stawiennictwa, możliwości usprawiedliwienia swojej nieobecności, skutkach niestawiennictwa, czy możliwości uzyskania zwrotu kosztów, jakie poniosłeś w związku ze stawieniem się w sądzie.

 

2. Co trzeba ze sobą zabrać?

 

Wybierając się do sądu, weź ze sobą dokument potwierdzający Twoją tożsamość (np. dowód osobisty), ponieważ sąd prawdopodobnie będzie chciał ją zweryfikować. Zabierz ze sobą również otrzymane wezwanie. Zawarta jest w nim dokładna data i godzina, a przede wszystkim adres sądu i numer sali. Wezwanie może okazać się potrzebne, jeżeli będziesz chciał domagać się zwrotu kosztów albo zaświadczenia do pracy. Sędzia poprosi Cię, abyś podszedł wraz z wezwaniem do sekretariatu danego wydziału, żeby załatwić wszelkie formalności, np. wypełnić stosowny wniosek.

 

Nie można zabierać ze sobą potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Wybierając się do sądu, musisz pamiętać o kontroli na tzw. „bramkach”. Sprawujący ochronę w sądzie mogą Cię po prostu nie wpuścić. O tym, że nie wolno mieć przy sobie np. noża nie będę pisać, bo jest to oczywiste, ale kwestionowane mogą być też inne rzeczy, takie jak: gaz łzawiący, scyzoryk, ale też w przypadku pań pilniczek do paznokci ;)

 

3. Jak ubrać się do sądu?

 

Nikt nie wymaga od Ciebie jakiegoś konkretnego stroju. Warto jednak zwrócić uwagę na powagę wysokiego sądu i włożyć na siebie coś schludnego.

 

4. Czego oczekiwać na sali rozpraw?

 

Jak już jesteś pod salą rozpraw, to poczekaj na wywołanie sprawy. Czasami świadkowie zastanawiają się, czy mają pukać do drzwi, wchodzić od razu, czy czekać. Świadkowie mogą być wywoływani indywidualnie po nazwisku, ale może się też zdarzyć, że przy wywołaniu całej sprawy, na początku zostaną poproszeni o wejście do sali wszyscy świadkowie celem sprawdzenia obecności oraz odebrania od nich danych, a dopiero potem zostaną poproszeni o poczekanie pod salą i wzywani po kolei do składania zeznań. Świadkowie, którzy jeszcze nie złożyli zeznań, nie mogą być obecni podczas składania zeznań przez innych świadków.

 

Świadkowie składają zeznania przy barierce. Jednak z uwagi na podeszły wiek lub stan zdrowia, sąd może zezwolić na złożenie zeznań w pozycji siedzącej.

 

Bardzo istotne jest to, żeby słuchać, co mówi sąd. Udziela on niezbędnych pouczeń. Zazwyczaj sędzia zapyta Cię, czy treść jest dla Ciebie zrozumiała. Jeżeli czegoś nie rozumiesz, to nie wstydź się i zapytaj. Pouczenia przekazywane są zazwyczaj prostym językiem, niemniej jednak mogą pojawić się takie pojęcia, które możesz rozumieć w odmienny sposób niż regulują to przepisy, np. „osoba najbliższa”.

 

Zwracając się do orzekających, używaj zwrotu „proszę Sądu” albo „Wysoki Sądzie”. Nawet, jeżeli za ławą sędziowską zasiada tylko jedna osoba, to nie mów do niej „proszę Pani/proszę Pana”, czy „Pani Sędzio/Panie Sędzio”.

 

Pamiętaj też o tym, że kiedy mówisz do sądu albo sąd mówi do Ciebie, to powinieneś wstać. Jeśli odpowiadasz na pytania zadawane przez strony, bądź ich pełnomocników lub obrońców (adwokata, radcę prawnego), to także zwracaj się do sądu, a nie do osoby, która zadała Ci pytanie.

 

Jeżeli czegoś nie pamiętasz albo czegoś nie wiesz, to po prostu powiedz o tym sądowi. To normalne, że pewne szczegóły mogą Ci umknąć. Unikaj raczej takich słów, jak: „zawsze” albo „nigdy”.

 

Mów prawdę! Nawet najmniejsze kłamstwo może być wykorzystane przeciwko Tobie. Jeśli Cię na nim „złapie” sąd, prokurator, adwokat, czy radca prawny, a nawet przeciwnik procesowy, to Twoje zeznania mogą być w całości uznane za niewiarygodne, nie wspominając o tym, że narażasz się na odpowiedzialność karną za składanie fałszywych zeznań.

 

Pamiętaj, aby odróżnić własną wiedzę od tego, co zostało przez Ciebie usłyszane od innej osoby.

 

Mniej znaczy lepiej. Staraj się odpowiadać konkretnie na zadane pytania. Nie zmieniaj tematu i nie rozwijaj wątków ponad potrzebę (adwokat/radca prawny wie o co Cię dopytać, jeśli Twoja odpowiedź będzie niepełna lub niejasna).

 

Nie oceniaj. Staraj się unikać sformułowań typu: „sądzę”, „myślę, że”, „w mojej ocenie”… Jesteś bardziej wiarygodny, jeśli Twoja relacja jest obiektywna, a nie subiektywna, kierowana wewnętrznymi przekonaniami.

 

Zwracaj się z szacunkiem nie tylko do sądu, ale także do zadających Ci pytania stron, ich pełnomocników i obrońców (adwokatów, radców prawnych), czy prokuratora. Jeżeli zeznajesz na korzyść jednej ze stron, to strona przeciwna i jej adwokat (czy radca prawny) najprawdopodobniej będą starali się zweryfikować Twoją wersję i to, czy jesteś wiarygodny dodatkowymi, niewygodnymi dla Ciebie pytaniami. Takie ich zadanie i trzeba to zrozumieć. Jeżeli sąd nie uchyli danego pytania, to nie możesz nie udzielić na niego odpowiedzi tylko dlatego, że wydaje Ci się ono „bezsensowne” ;) 

 

Przesłuchanie może trwać czasem kilka minut, a nawet kilka godzin. Jeśli tego potrzebujesz, poproś o przerwę. Jeśli źle się czujesz, musisz uspokoić emocje – również poproś o przerwę. Tak będzie lepiej i dla Ciebie i dla całokształtu sprawy.

 

Powodzenia na sali sądowej!

 

  O mnie 

Moją misją jest dążenie do tego, aby prawo służyło człowiekowi, a nie odwrotnie. Jestem przekonana, że wytrwałe i konsekwentne działanie jest krokiem w stronę osiągnięcia sukcesu. Świadczenie usług prawnych to moja praca, ale też i pasja. Dlatego nie brakuje mi energii do podejmowania nowych wyzwań i walki o prawa osób, które mi zaufały. Zależy mi na stworzeniu takiej atmosfery, gdzie każdy Klient będzie miał poczucie, że znalazł się w dobrych rękach. Od adwokata wymaga się często ludzkiego wsparcia i zrozumienia w trudnych życiowych sytuacjach. Jestem tego świadoma.

  Jestem tutaj  

  Kontakt ze mną 

Od poniedziałku do piątku:

7.30 - 15.30

 

Istnieje możliwość umówienia się na wizytę w innych godzinach, po wcześniejszej konsultacji telefonicznej.

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

  Godziny otwarcia 

ul. Sądowa 1, 42-700 Lubliniec

  +48 694 678 446

  kontakt@adwokat-klimas.pl

Numer rachunku bankowego

ING Bank Śląski S.A.

74 1050 1155 1000 0092 8978 8367